Те, що ви не знали про Каплицю Боїмів

Каплиця Боїмів – оригінальний зразок пізнього ренесансу, який не має аналогів як в Україні, так і в Європі. Вона ж – яскравий зразок північного маньєризму в Україні. Вона велично прикрашає собою Катедральну площу.

Роками будівництва каплиці вважаються 1609-1615. Всього там поховано 14 чоловік з роду Боїмів. Імена архітекторів точно не відомі. Вважається, що це був Андреас Бемер з Вроцлава, який будував ратушу і оформляв каплицю Кампіянів. Найімовірніше, прообразом каплиці стала усипальня Сигізмунда в краківському замку Вавель. А її оформленням, на думку експертів, займалися Йоганн Пфіштер і Ганс Шольц.

Нагадує каплиця і прикарпатські церкви 17 століття. Квадратний будинок прикрашають складні восьмигранні конструкції. Верхній купол закінчується хрестом. Конструкція має характерну для Ренесансу центричну композицію. Стіни розбиті пілястрами. Різьба фасаду створена за принципами українського іконостасу, начебто каплицю вивернули навиворіт.

Наприкінці 18 століття поховання з каплиці перенесли на львівські цвинтарі, а ключі від неї передали катедрі. Так заповідав Єжи Боїм.

Хоча в 1945 році влада закрила каплицю для відвідувань, в 1969 вона була знову відкрита, як відділення Львівської картинної галереї.

Хто такі Боїми?

Угорець Джорджі або Єжи Боїм прибув на територію Речі Посполитої на правах королівського секретаря. Тут він одружився, а потім й зовсім осів у Львові, гармонійно влившись в місцеве коло багатіїв. На честь нього ще кілька поколінь хлопчиків в родині Боїмів носили друге ім’я Єжи.

Павло Єжи Боїм – вже корінний житель Львова, теж не остання в місті людина. Навчався він на лікаря і отримав звання доктора філософії та медицини. У 1613 році він повернувся з навчання на батьківщину. У 1620-1640-х роках він, як і батько, активно займався соціальною і політичною діяльністю, але не забував і про лікарську практику.

У власності Боїмів перебувала велика кам’яниця «Джорджівка» поблизу єзуїтського костелу. У Павла була дружина, дочка і шестеро синів. Молодший з них теж став єзуїтом.

Павло Боїм заповідав поховати себе в родинній каплиці, створеній його батьком при кафедральному кладовищі. І зараз стіну «чорної перлин» прикрашають сімейні портрети і герби родини Боїмів з пишними бароковими епітафіями.

Цікаві факти

З каплицею Боїмів пов’язано багато цікавих нюансів і історій:

  • Це єдина збережена з шести каплиць старовинного кладовища, яке існувало тут до 18 століття.
  • Каплицю перефарбовували чотири рази. Спочатку вона була кольоровою і зовні, і всередині.
  • Інтер’єр зберігся з початку 17 століття. Всі дерев’яні предмети з розписами і різьбою залишилися недоторканими. У 19 столітті замінили тільки центральні двері, але збереглися оригінальні ковані елементи.
  • Різьба на західному фасаді повністю присвячена темі страстей Господніх. Східні стіни прикрашають портрети родоначальників сімейства Боїмів. На півночі – барельєф Георгія Змієборця.
  • Друга назва – Огруйцева каплиця. З польського це перекладається, як «сад». На головному барельєфі будівлі зображений скорботний Христос, який молиться в Гетсиманському саду.
  • Під скульптурою Ісуса на латині написано «перехожий, зупинись і подумай, чи дійсно твої страждання більші, ніж мої».

Щоб не пропустити жодного цікавого куточка Львова, звертайтеся до нас в компанію Fest-Tour! Ми допоможемо підібрати цікаві екскурсії Львовом та маршрути, знайдемо захоплюючі заходи та візьмемо на себе організаційні турботи.