5 фактів, які ви не знали про Площу Ринок у Львові

Площа Ринок – центральна львівська площа і одна з основних місцевих визначних пам’яток. Її конфігурація – стандартне рішення, типове для середньовічної забудови міст центральної Європи. Від її кутів променями розходяться вісім вулиць: Галицька, Сербська, Російська, Краківська, Шевська, Ставропігійська, Друкарська і Кафедральна площа.

Ось ще кілька цікавих фактів про неї:

  1. Площа Ринок була створена після завоювання Львова поляками під керівництвом Казимира Великого. Будувалася вона німецькими ремісниками. Всі будинки були двоповерховими. На місці чотирьох фонтанів були колодязі. Самі фонтани стоять на різних рівнях, і раніше вода між ними текла самотоком. Базар на площі існував до 1944-го року.
  2. Архітектурний ансамбль площі формувався довго: з 14-го по 19-е сторіччя. На стиль впливали різні традиції: німецькі, польські, угорські, єврейські, італійські та інші. Серед відомих архітекторів, які в різний час працювали над Площею Ринок – П.Красовський, М.Градовський, П.Римлянин, П.Барбон, С.Фесінгер, Б.Меретін та інші. Нумерації будинків не було. Кожен мав свою назву: «кам’яниця Лукашевичів», «Чорна кам’яниця», «Під оленем», «Під левом», тощо.
  3. Не останню роль у формуванні архітектурного стилю зіграли численні масштабні пожежі. Остання з них сталася в 1527-му році. Тоді згоріла майже вся дерев’яна забудова.
  4. Площа Ринок – це ратуша і 44 будинки навколо. Раніше кожен будинок мав свій колір. Але в 19-му столітті їх все перефарбували в сірий за наказом австрійської влади. Тільки до кінця 20-го століття вдалося повернути різноманітність та кольори.
  5. Земля в центрі Львова завжди коштувала шалених грошей. Тому і будинки будувалися для багатої знаті та заможних купців. Якщо подивитися на них, легко помітити, що вони схожі по конфігурації та плануванню. Раніше діяв особливий податок на кількість вікон, що й позначилося на архітектурі. Майже всі фасади – трьохвіконні. На цьому засноване й внутрішнє планування: двовіконна основна кімната та одновіконний бічна. Друга особливість – витягнуті і вузькі ділянки. Тому і будинки саме такі: витягнута будівля, внутрішній двір та флігель.

Вся Площа Ринок – суцільна пам’ятка.

  • Її символ – міська Ратуша, витримана в стилі віденського класицизму. Її висота – 65 метрів, а наверх веде 400 сходинок. У ратуші роками засідала міська рада і суд. Тут проводилися всі важливі заходи, прийоми, міжнародні зустрічі з правителями інших держав. Крім міського управління, в Ратуші знаходиться місцевий інформаційно-туристичний центр.
  • Навколо – 4 фонтани зі знаменитими грецькими скульптурами авторства Г.Вітвера.
  • По дорозі зверніть увагу на Чорну кам’яницю, яку неможливо не помітити на тлі сусідніх світлих фасадів. Це будинок аптекаря Яна Лоренцовича, побудований в 16-му столітті. За кілька століть вапняк потемнів і набув того самого вигляду, який можна спостерігати зараз.
  • У будинку Корнякта, витриманому в готичному стилі, розмістився Історичний музей з милим італійським двориком.
  • Палац Бандінеллі – перша львівська пошта. Цей яскравий зразок пізнього ренесансу датується 17-м століттям.

І це лише мала частина пам’яток на Площі ринок. Кожен з 44 будинків – особливий пам’ятник архітектури, який заслуговує на увагу. А якщо ви хочете дізнатися ще більше цікавих подробиць від досвідчених екскурсоводів, звертайтеся до нас в Fest-Tour та обирайте екскурсію Львовом.