8 березня. Традиції святкування

Щорічно в Україні та найближчих країнах 8 березня відзначають Міжнародний жіночий день. До сих пір у багатьох людей це свято асоціюється з квітами, цукерками і поздоровленням всіх жінок, але насправді його витоки і суть – зовсім інші. Спочатку святкування носило яскраво виражений політичний і соціальний характер, про що поступово забули на довгий час, і тільки тепер почали знову згадувати.

8 березня святкували активну боротьбу жінок за рівність. Це було свого роду торжество фемінізму і висловлення поваги до жіночої праці. Але поступово цей сенс відійшов на другий план. Втім, подібні трансформації відбуваються з більшістю свят.

Історія 8 березня

Історія Міжнародного жіночого дня розпочалася 8 березня 1857-го року, коли працівниці текстильних підприємств Нью-Йорка вийшли на вулиці з вимогами поліпшити умови праці та підвищити зарплати. Подію, яка зрештою й надала поштовх до появи Жіночого дня, прозвали «маршем порожніх каструль».

У лютому 1908-го року безліч мешканок Нью-Йорка знову вийшли на вулиці, вимагаючи рівності, виборчого права та рівноцінної оплати праці. Вимоги за 50 років, що пройшли між маршами, практично не змінилися. Але поліція розігнала демонстрацію.

Історія повторилася в 1909-му році. А в 1910-му страйки охопили всю територію США. Представниці феміністських і соціалістичних організацій вирушили на міжнародну конференцію в Копенгаген, в якій також брала участь активістка соціал-демократичного руху Клара Цеткін. Після вивчення американського досвіду, саме вона запропонувала жінкам вибрати особливий день, щоб увічнити зусилля соратниць та закріпити маніфест рівності у всіх сферах на роки вперед. Це свято солідарності повинне було щорічно привертати увагу всієї планети до існуючої проблеми. Конференція, практично не роздумуючи, схвалила пропозицію.

Ще кілька років в різних країнах святкували Жіночий день по-своєму. У 1911-му році – 19 березня, в 1912-му – 12 травня, а в 1914-м – 8 березня.

На вітчизняний простір свято прийшло пізніше. Воно супроводжувалося численними мітингами і демонстраціями. 8 березня 1917-го року стався масовий страйк жінок, які все так же вимагали тих прав, якими володіли лише чоловіки. Пізніше всі ці події зіграли не останню роль на початку Лютневої революції.

Аж до 1970-го року у всіх країнах колишнього СРСР 8 березня вважалося святом, присвяченим саме цьому: боротьбі, активності, демонстраціям за рівноправність. Так було і в усьому світі.

У 1975-му році в справу втрутилася Організація Об’єднаних Націй, і 8 березня стало офіційним Міжнародним жіночим днем.

Складно сказати, коли саме почали змінюватися традиції святкування. Немає конкретних дат чи подій, які цьому передували. Всі протікало поступово і природним чином. Існує навіть гіпотеза, що радянська влада цілеспрямовано хотіла знецінитита підмінити сенс торжества.

Зараз, на новому витку боротьби за свої права і свободи, старе значення знову набирає силу. Цьому усіма силами сприяють і молоді активістки, які роблять все можливе, щоб не тільки не забути, але і примножити досягнення соратниць.

А щоб провести свято з користю, дізнатися щось нове і цікаве або просто відмінно відпочити, звертайтеся до досвідчених гідів Fest-Tour!