Головна ялинка Львова. Цікаві факти

Як і інші невід’ємні атрибути славного міста Львова, головна новорічна ялинка теж має свою тривалу та цікаву історію.

Ще в 1950-му році в центрі міста було демонтовано пам’ятник Яну III Собеському. А щоб місце не пустувало дарма, саме там почали встановлювати міську ялинку. Уже незабаром люди збиралися там колядувати. Згодом весела традиція ожила та набула такого розмаху, що всім бажаючим приєднатися і взяти участь просто не вистачало місця.

Ялинку перенесли в сквер біля Парку культури по вулиці Вітовського. Поблизу був будинок КДБ, а до святкового дерева приставили охорону, так що ентузіазм активістів поступово згас.

До 80-х років на новому місці вирішили встановити пам’ятник Тарасу Шевченку. Ялинку знову довелося переносити.

Сьогодні установка та урочисте відкриття головного новорічного атрибуту – практично самостійне свято, яке з року в рік радує містян  та гостей Львова.

Історичний екскурс

За рахунок змішування культур та протиріччя різних традицій, різдвяні та новорічні свята у Львові завжди мали специфічний відтінок.

За часів заснування міста Різдво відзначали 7-9 січня, а ось Новий рік – з настанням весни. Коли Україна приєдналася до Польщі, Новий рік перенесли на вересень і ніхто не ставився до нього серйозно, а Різдво відзначали за двома традиціями: католицьке та православне, з тими ж датами, які знайомі нам сьогодні.

У 16-му столітті релігійні конфлікти охоплюють всю Європу. Настає час реформ і радикальних змін. Спочатку протестанти, а за ними й католики переходять на новий стиль.

1 січня офіційно стало Новим роком у 1582-му році, коли це остаточно та безповоротно затвердив Папа Григорій ХІІІ.

Поява ялинки

З приходом до влади австрійців і короля Йозефа II релігії нарешті отримали рівноправний статус. Саме тоді, в 1817-му році, новорічні ялинки стали офіційною традицією та почали поступово набувати популярності серед львівського населення.

Спочатку ідею підхопили тільки протестанти. Все змінилося, коли австрійський кайзер в честь народження дочки встановив у палаці святкову ялинку. Згодом традиція пішла в маси, і ошатна ялинка стала незамінним святковим атрибутом, незважаючи на те, що ще довгі роки прихильники різних течій встановлювали її то на Різдво, то на Новий рік.

Спочатку ялинку прикрашали релігійними атрибутами. Навіть традиційна верхівка у вигляді зірки трактувалася по різному: як символ народження Ісуса Христа або як зірка Давида до Хануки. Святкова традиція об’єднала всіх: православних, католиків, іудеїв.

Благополуччя порушила Друга світова війна. Німецькі окупанти заборонили відзначати свята разом з іудеями. Почалися справжні гоніння. Поступово українці і поляки теж розділилися, кожні зі своїми традиціями. Після війни хвиля еміграції та депортацій внесла ще більший хаос. І тільки після розвалу СРСР ситуація поступово стабілізувалася.

Традиції знову змішалися. Сьогодні святкову ялинку прикрашають кульками, гірляндами, релігійними атрибутами, різними символічними дрібницями і виробами ручної роботи.

А щоб не упустити щось цікаве на час зимових свят і довгоочікуваної відпустки, звертайтеся до нас! Гіди Fest-Tour у Львові знайдуть чим здивувати навіть постійних гостей міста!