Львів духовний. Бернардинський собор

Бернардинський собор – одна з видатних львівських пам’яток, яка тепер офіційно належить греко-католицькій церкві та міському державному історичному архіву.

Пам’ятник 15-го століття, Бернардинський собор зберіг всі характерні риси своєї епохи. Фасад будівлі прикрашений скульптурами святих бернардинського Ордена. У нішах ховаються статуї апостолів Павла і Петра та Божої Матері.

Всередині – багаті розписи, мармурова підлога, дивовижні дерев’яні вівтарі та масивні металеві двері і огорожа на хорах. Всі вони датуються 17-18-м століттями. Інтер’єр відрізняється декоративністю форм, властивою бароко.

Головний вівтар створювався в 1730-х роках. Стіни розписував монах-художник Мазуркевич разом з художниками Шочинським, Волянським, Бортницьким і Сорочинським. У 19-му столітті старі роботи реставрували і оновлювали Яблонський, Шидловський та Копистинський.

Навіть різьблені лави тут не прості. Їх створив у 1640-х роках талановитий майстер Павло з Бидгощі. Але на початку 20-го століття вони були замінені новими, зробленими за старим зразком. Частини оригіналу зберігаються в Музеї етнографії та художнього промислу.

Роками монастир мав стратегічне значення, адже відразу за ним проходив небезпечний шлях, по якому турецькі і татарські війська наступали на місто. Саме Бернардинська обитель приймала на себе перший ворожий удар. Для цього монастир з самого початку проектувався, як частина міських фортифікаційних споруд.

Трохи історії

Вперше монастир згадується в 1460-му році. Тоді на цьому місці знаходилася всього лише невелика дерев’яна церква, на місці якої згодом зведений цілий фортифікаційний комплекс. Справжній бастіон бернардинців представляв собою укріплений монастир, оточений ровом та валом. Поступово всі дерев’яні будівлі замінили кам’яними.

У 1630-му році побудований костел Святого Андрія і келії. Для посилення монастиря навколо звели потужні кам’яні стіни з бійницями. Складна оборонна система могла витримати навіть жорстку облогу.

Архітектурою нижньої частини базиліки займався Павло Римлянин. Його справу пізніше продовжив Амвросій Прихильний. Проте він вважав плани попередника занадто простими і скромними, та спроектував складний і вигадливий щит-фронтон, який тепер вважається однією з головних архітектурних цінностей монастиря.

Третім ярусом займався Андреас Бемен з Вроцлава. Йому ж приписують авторство костьольної вежі з годинником і боєм. У 1611-му, в день Святого Андрія, на території монастиря пройшло перше богослужіння. Звідти і пішла друга назва – церква Андрія.

У 1970-х комплекс Бернардинського собору піддався капітальній реставрації. За цей час відновили бійниці та криті верхні галереї, відкрили стару цегляну кладку, оновили вежу.

Зараз з оборонних споруд збереглася тільки частина східних укріплень та Глинянська вежа. Костьольна базиліка – яскравий зразок класичного італійського ренесансу. Тепер в костьолі працює греко-католицька церква.

Сповна зануритися в духовне життя Львова можна з нашим досвідченим гідом, який розповість ще масу всього цікавого. Підбирайте тури по Львову та екскурсії за місто серед усього розмаїття варіантів Fest-Tour!