Львів духовний. Домініканський собор

Домініканський собор – культова львівська пам’ятка і один з найвидатніших міських пам’ятників епохи бароко. Офіційна назва з 90-х – Храм Пресвятої Євхаристії. На території також діє Музей історії релігії.

Перший домініканський римокатолицький монастир був побудований за рекордні п’ять років в 1370-х роках під керівництвом Миколи Чеха. На тому ж місці в 1749-м закладений фундамент нового собору. Автором проекту став Ян де Вітте, відомий архітектор, інженер та фортифікатор. Кошти на будівництво виділив польський гетьман Юзеф Потоцький. Керував проектом Мартин Урбаник, а після нього – Кшиштоф Мурадович.

Фасад по проекту Юліана Захаревича був закінчений лише в 1865-му році. Тоді ж до костьолу прибудували чотириярусну дзвіницю, стилізовану під бароко. У найближчі роки відреставровано купол, а в 1910-х – весь інтер’єр храму. Наступні реставраційні роботи під керівництвом Івана Базарника датуються 1956-му роком.

Історичний екскурс

Домініканський орден заснований в 1215-му в Тулузі ченцем Домініком. Спочатку це була громада бідних монахів-послідовників, яка з часом стала одним з найбільш впливових і багатих релігійних орденів у всій Європі.

Саме домініканців прозвали псами Господніми за те, як люто боролися вони з єретиками в Іспанії, Італії та Франції. Також вони контролювали основні навчальні заклади і всіляко впливали на формування громадської думки на користь віри та церкви.

Храми та монастирі домініканців виникали по всій Європі. Україна не стала винятком. Причому перший монастир з’явився ще в 1228-му році під Києвом, а заснував його Яцек Одровонж за дозволом князя Володимира Рюриковича.

На територію Галичини домініканці прийшли в 1238-му році. Тоді й почалася історія львівської гілки ордена. Спершу був побудований дерев’яний костьол, а з часом і кам’яний готичний собор, зруйнований від старості в 40-х роках 18-го століття.

Барочний стиль

Стиль бароко в Домініканському соборі втілений у безлічі деталей. Хрестоподібна будівля з округлою центральною частиною та еліптичним куполом виглядає ще монументальнішою через масивні колони та бічні дзвіниці.

Стіни храму декоровані балконами, балюстрадами, колонами і золотою ліпниною. При всій пишності, інтер’єр не виглядає перевантаженим. Він скоріш вишуканий.

В інтер’єрі також:

  • Позолочені скульптури і статуї святих Фесінгера;
  • Скульптура видатного польського художника Гроттгера авторства Гадомського;
  • Кам’яна скульптура губернатора фон Гауера авторства Шимзера;
  • Мармуровий надгробок графині Дунін-Борковської, виконаний датським скульптором Торвальдсеном;
  • Витончена позолочена скульптура ангела з ліпниною;
  • Дивовижний декоративний вівтар;
  • Алебастрові надгробки 16-го століття з підземель готичного костьолу.

У Домініканському соборі зберігається унікальна алебастрова статуя Богородиці Святого Яцека. Саме її Яцек Одровонж перевіз в Галич з Києва, звідки вона і потрапила до Львова.

У 1707-му році в будівлі монастиря підписаний союзний договір між Росією і Річчю Посполитою проти Швеції. За радянських часів тут саме відкрився Музей історії релігії та атеїзму.

А не тільки подивитися на духовну складову Львова, а й дізнатися ще більше цікавих фактів можна з нашими досвідченими гідами. За доступними цінами Fest-Tour пропонує різноманітні програми та захоплюючі екскурсії по Львову на будь-який смак.