Львів духовний. Латинський катедральний собор

Латинський катедральний собор – головний римокатолицький український храм, розташований у Львові. Його будівництво і перебудова зайняли близько 400 років за участю різних містобудівників.

Офіційно собор називається Архікатедральна базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії. Це єдиний український храм, який має статус малої базиліки та єдина пам’ятка Львова, котра зберегла характерні риси готичного стилю.

Латинська катедра – ще й один з найвидніших архітектурних шедеврів Старого міста. Неможливо не помітити шпиль, яким увінчана 67-метрова вежа.

Історія заснування

Будівництво собору офіційно почалося в 1360-му році, і почав його львівський архітектор Штехер. Перший камінь фундаменту урочисто заклав король Казимир Великий. Пізніше роботу продовжили архітектори Гром та Рабіш, а закінчений проект був тільки в 1479-му.

Планувалося, що храм буде мати дві вежі, але друга так і не була завершена. Довгі роки Латинський собор був другою за значимістю будівлею, після Ратуші. Саме він в середньовічному Львові став духовним осередком. Тут також зберігалися військові трофеї і проголошувалися всі важливі державні укази. Після облоги міста турками на стіну вивісили турецькі гарматні ядра.

Протягом століть вигляд собору постійно змінювався. Наймасштабніша реставрація припала на кінець 18-го століття. Після неї собор набув рис пізнього бароко і рококо. У 1722-му році городяни замурували парадний готичний вхід в знак протесту проти австрійської окупації. До сих пір видно закладені цеглою арки.

Згодом були знесені багато численні, які оточували собор після будівництва. Збереглося вісім з них, включаючи шедевр архітектури Ренесансу – каплицю Кампіанів. Залишилися також каплиця Мілевських, Замойських, Бучацьких, Богоматері Ченстоховської, каплиця Розп’яття, Найсвятішого Сакраменто і Богоматері.

Усередині в різний час були знищені численні ренесансні та готичні вівтарі. Їх замінили святилища в стилі бароко. А ось фрески і скульптури збереглися практично недоторканними, у всьому своєму різноманітті та розкоші.

У 2001-му році Латинський катедральний собор відвідав Папа Римський Іоанн Павло II, на честь якого на стіні встановили меморіальну дошку.

Архітектура та особливості

Латинський катедральний собор виконаний повністю з каменю. Конструкція – тринефна, тип – зальний. Хоча основна форма наближається до куба, навколо було збудовано безліч каплиць, за рахунок чого екстер’єр придбав складну та оригінальну конфігурацію.

Конструкція даху – данина готичному минулому, хоча головна вежа має барокове завершення. Її асиметрія пов’язана з тим, що друга дзвіниця не була добудована. В інтер’єрі – готичні риси, стрілчасті арки, численні фрески.

Ще одна особливість собору – різноманітні вітражі. Всі вони були виконані на суворому конкурсному підгрунті у кінці 19-го століття. Серед художників, що приєдналися до оформлення – Тадеуш Попель, Юзеф Меххофер, Едуард Лепешев, Станіслав Качор Батовський, Ян Матейко, Томаш Лисевич, Фердинанд Лауфбергер, Тадеуш Крушевський, Юліан Макаревич та інші.

А ближче познайомитися з духовним Львовом можна з досвідченими гідами, яких пропонує Fest-Tour. У нас – захоплюючі екскурсії по Львову і його пам’яткам на будь-який смак.