Державний історико-культурний музей-заповідник «Личаківський цвинтар»

Личаківський цвинтар – одне з найстаріших і найвеличніших кладовищ у всій Європі. Рік заснування – ще 1876-й, і протягом довгого часу тут ховали відомих культурних діячів, діячів науки і мистецтва, політиків таі еліту Королівства Галичина і Лодомерії. Найстаріша збережена могильна плита датується 1675-м роком.

На території кладовища – безліч відомих поховань, за якими ніхто не доглядає. Опіку над гробницями 19-го століття взяла на себе дирекція музею. Ремонтні і реставраційні роботи постійно тривали з 1991-го року, і активно тривають й зараз. Щорічно в порядок приводять сотні пам’ятників в аварійному стані.

На Личаківському цвинтарі 24 каплиці, кілька тисяч склепів, сотні скульптур і незліченна кількість колон, вінків та амфор. Всюди – охайні і доглянуті алеї та доріжки, буйна рослинність, висаджені дерева. Територія кладовища нагадує парк.

У 1990-му році кладовище отримало статус заповідника. Нові поховання не здійснювалися з 1975-го року, за рідкісними винятками. Наприклад, тут поховані журналіст Георгій Гонгадзе і вокаліст «Братів Гадюкіних» Сергій Кузьмінський. Окреме питання – поховання героїв війни та активістів Майдану.

Відомі захоронення

Личаківський цвинтар перетворився на справжній музей скульптури і архітектури. На площі близько 40 гектарів – понад 400 тисяч поховань, які прикрашають роботи таких видатних майстрів, як Гартман Вітвер, брати Шімзери, Іван Левинський, Сергій Литвиненко, Павло Евалтье, Юліан Марковський, Генрик Пер’є, Григорій Кузневич, Яків Чайка, Євген Дзиндра та інші .

Серед відомих поховань:

  • Іван Франко. У 1933-му році на його могилі встановлено пам’ятник каменяреві авторства Сергія Литвиненка.
  • Соломія Крушельницька. Видатна оперна співачка похована неподалік від свого друга і наставника – Івана Франка. Пам’ятник – юний Орфей з арфою, символ музики авторства Теодозії Бриж.
  • Віктор Чукарін. На могилі спортсмена, гімнаста і абсолютного чемпіона світу з олімпійськими медалями – бронзова скульптура, робота Якова Чайки.
  • Маркіян Шашкевич. Письменник, родоначальник нової української літератури Галичини, один з творців «Руської трійці». На могилі – пам’ятник німецького скульптора Рудольфа Тіле.

На Личаківському цвинтарі також поховані відомий композитор і знавець музики Станіслав Людкевич, активіст, історик і журналіст Володимир Барвінський, видатний композитор та засновник диригентської школи Микола Колесса, композитор та виконавець Ігор Білозір, композитор і поет Володимир Івасюк, поет Грицько Чубай, письменниця Ірина Вільде, письменниця і поетеса Марина Конопницька, математик Стефан Банах та інші.

Інформація для туристів. Графік роботи та вартість

Музей-заповідник працює щодня, з 9-00 до 18-00. Влітку перебувати на території можна до 20-00. Вартість дорослого квитка – 30 грн, дитячого і студентського – 20 грн. Окремо оплачується дозвіл на фото- і відеозйомку.

Безкоштовно в музей проходять дошкільнята, сироти, солдати строкової служби, учасники ліквідації аварії на ЧАЕС, співробітники музеїв, ветерани та інваліди 1-2 груп. Також вхід безкоштовний для відвідувачів, у яких на поховані родичі на території. Для цього дирекція видає спеціальний пропуск.

У музеї регулярно проводяться екскурсії, в тому числі – для груп за попередньою домовленістю.

Нічні екскурсії на Личаківський цвинтар проводяться в рамках фестивалю «Ніч у Львові». У ці дні культурне життя міста триває до самого ранку. Проводяться екскурсії підземеллями ратуші, музеям, театралізовані заходи та інші захоплюючі події.

А щоб дізнатися ще більше пізнавальних подробиць про Личаківському кладовищі та інших львівських пам’ятках, звертайтеся до нас. Fest-Tour пропонує послуги досвідчених гідів та різноманітні програми на будь-який смак по Львову та за місто.